W piłce nożnej, którą oglądamy na ekranach telewizorów, czy też za pośrednictwem Internetu można wyróżnić futbol klubowy, oraz rozgrywki międzynarodowe. Jeśli chodzi o piłkę klubową, to jest ona przedsięwzięciem typowo komercyjnym, natomiast ta reprezentacyjna odmiana ma bardziej sportowy charakter.

Każdy kraj zrzeszony w FIFA zobligowany jest do wystawienia reprezentacji, która składa się tylko i wyłącznie z obywateli danego państwa. Rozgrywki w wymiarze międzypaństwowym są tak wkomponowane w kalendarza, aby nie kolidowały z terminarzami klubowymi i ligowymi. Mówi się tu o tak zwanych terminach FIFA, w których nie odbywają się mecze ligowe, oraz klubowe rozgrywki międzynarodowe, a w tych wyznaczonych okresach toczą się batalie na płaszczyznach reprezentacyjnych. Dla większości piłkarzy powołanie do reprezentacji narodowej to ogromny zaszczyt, który jednocześnie łączy się z wzrostem wartości takiego piłkarza. Jednakże reprezentacja reprezentacji nierówna i dla przykładu w Brazylii znajduje się tylu świetnych piłkarzy, że można by nimi obdzielić kilka klasowych zespołów narodowych innych państw.

Kto aktualnie gra w piłkę nożną w Polsce?

Czasem zdarza się również tak, że piłkarze grają w innych reprezentacjach niż na przykład wynikałoby z ich miejsca urodzenia, czy też tożsamości narodowej. Sztandarowym przykładem może być w tym przypadku reprezentacja Niemiec, w której połowa składu to naturalizowani obcokrajowy, w tym również Polacy. Rozgrywki międzypaństwowe toczą się głównie o mistrzostwa danych kontynentów, oraz o mistrzostwo świata. Czasem da sprawdzenia formy reprezentacji rozgrywane są tak zwane mecze towarzyskie. Najczęściej jednak piłkarze rywalizują w lokalnych eliminacjach do finalnych zawodów, lub też już w finałach mistrzostw kontynentu, lub globu.