Piłka nożna to obecnie najpopularniejszy i najmocniej rozpropagowany sport drużynowy na świecie. Zainteresowanie nim wykazują praktycznie wszystkie narody, dlatego też do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, czyli FIFA należy więcej państw niż do ONZ czy innych międzynarodowych instytucji. Futbol od swojego początku, czyli XIX wieku rozwijał się bardzo dynamicznie, jednakże jeszcze w latach 60-tych nie miał globalnego wymiaru. Dopiero pojawienie się transmisji meczowych w telewizji i to na szeroką skalę sprawiło, że nastał boom na piłkę, a sam sport przybrał miano zawodowego.

Dlaczego piłka nożna jest taka popularna?

Obecnie płaszczyzną nie są tylko same rozgrywki amatorskie, lecz przede wszystkim piłka nożna to możliwość oglądania zawodowców na stadionach, oraz w telewizji. Cała piłka nożna dzieli się zaś na klubowy oraz międzypaństwowy futbol. O popularności futbolu decydują również jego elementy w kontekście samej gry. Jest to dyscyplina gdzie liczy się przygotowanie fizyczne, oraz wyszkolenie techniczne. Ceniona jest odpowiednio dobrana taktyka i myślenie na boisku. Choć gra nie dostarcza wielu punktów, czy jak to się ma w tym przypadku strzelonych goli, to jednak potrafi być naprawdę widowiskowa, oraz wywoływać emocje. Komercjalizacja wyszła temu sportowi na zdrowie, szczególnie patrząc na bilans ekonomiczny.

Dziś Mistrzostwa Świata w piłce nożnej organizowane, co cztery lata, to druga, co do wielkości impreza sportowa na świecie, która rozmachem ustępuje tylko i wyłącznie Letnim Igrzyskom Olimpijskim. Piłkę nożną na całym świecie amatorsko uprawiają dziesiątki milionów, głównie młodych ludzi, a mecze za pośrednictwem telewizji i Internetu śledzą nawet setki milionów widzów. Można więc śmiało powiedzieć, że futbol to sport o wymiarze globalnym.